Čo by ste mali vedieť o hliníkových soliach v deodorantoch a antiperspirantoch

Čo by ste mali vedieť o hliníkových soliach v deodorantoch a antiperspirantoch
3. apríla 2024 5 minút čítania
Čo by ste mali vedieť o hliníkových soliach v deodorantoch a antiperspirantoch

Deodoranty a antiperspiranty sú bežnou súčasťou našej každodennej rutiny. Poznáme ich ako vynikajúcich pomocníkov pri redukcii zápachu, avšak nie je deodorant ako deodorant. Drvivá väčšina deodorantov obsahuje hliníkové soli, ktoré aj u zdravotných odborníkov vzbudzujú obavy. Čo by ste mali o hliníkových soliach vedieť? A prečo je prírodný deodorant bez hliníka tou lepšou voľbou pre naše zdravie? Začítajte sa do nášho článku a zistite viac.

Aká je úloha hliníkových solí v antiperspirantoch?

Antiperspiranty obsahujúce hliníkové soli narušujú prirodzenú funkciu potenia tým, že blokujú potné žľazy a zabraňujú poteniu. Keď sa naša telesná teplota zvyšuje – či už kvôli fyzickej aktivite, teplému prostrediu, alebo stresu – naše potné žľazy sa aktivujú na chladenie tela prostredníctvom potu. Tento proces nie je len mechanizmus na udržiavanie telesnej teploty, ale je to aj jeden z najdôležitejších mechanizmov, ako sa telo prirodzene detoxikuje, vyplavuje nepotrebné soli a iné látky rozpustené v pote.

Aké sú ich zdravotné riziká hliníkových solí v deodorantoch?

Téma, ktorá vyvoláva polemiky už mnoho rokov. Niektoré zdroje uvádzajú, že hliník by zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka alebo Alzheimerovej choroby. Tieto obavy vyplývajú z teórií, že hliník, aplikovaný blízko oblasti prsníka a možno absorbovaný cez kožu, môže prispieť k toxikovaniu tela. Hoci vedecké štúdie nepotvrdili priamy vzťah medzi soľami hliníka a vznikom rakoviny, existujú výskumy naznačujúce, že môžu ovplyvňovať hladiny estrogénu. A práve tento hormón môže prispievať k rastu rakovinových buniek.

Hliník v deodorantoch rozoznáte ako: ALUMINUM CHLOROHYDRATE, ALUMINUM CHLORIDE, ALUMINUM ZIRCONIUM TETRACHLOROHYDREX GLY, ALUMINUM SESQUICHLOROHYDRATE, ALUMINUM HYDROXYBROMIDE, ALUMINUM HYDROXYCHLORIDE

hlin.soli
Hliníkové soli v deodorantoch vyvolávajú otázky ohľadom dlhodobého vplyvu na ľudské zdravie.

Prečo je prírodný deodorant bez hliníka tou lepšou voľbou?

Na rozdiel od konvečných deodorantov, prírodné deodoranty sa zameriavajú na neutralizáciu zápachu, ktorý vzniká, keď pot na koži príde do kontaktu s baktériami, ale neblokujú samotný proces potenia. Využívajú prírodné antibakteriálne zložky, ako je alantoín, aloe vera, koreň zo sladkého drievka, extrakt z bambusu či šalviu, ktoré nielenže pomáhajú redukovať zápach, ale zároveň poskytujú hydratačné a upokojujúce účinky. Tieto prírodné extrakty majú antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabraňujú rastu baktérií spôsobujúcich zápach, zatiaľ čo ich hydratačné a regeneračné schopnosti podporujú zdravie a vitalitu pokožky. Voľbou deodorantov s týmito prírodnými ingredienciami tak môžete nielenže efektívne bojovať proti zápachu, ale zároveň aj podporiť zdravie svojej pokožky bez obáv z potenciálnych zdravotných rizík.

Navyše deodoranty od certifikovaných prírodných značiek využívajú ekologicky zodpovedné zložky, ktoré sú lepšie pre životné prostredie. Sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov a neobsahujú syntetické chemikálie, ktoré by mohli škodiť ekosystémom.

Prírodné deodoranty bez hliníka

DEODORANTY BODY CARE


Prírodné deodoranty BODY CARE od ANNEMARIE BÖRLIND sú vhodné pre všetky typy pleti. Tento sprej a roll on prináša pocit osvieženia a výživy pokožke. Obsahuje bio aloe vera, ktoré neutralizuje zápach, hydratuje a upokojuje pokožku, a organický bambusový extrakt, ktorý je zdrojom minerálov a stopových prvkov.

Svojimi prírodnými a sviežimi arómami, zahŕňajúce borovicový olej, cedrový olej, bergamot a pomaranč, poskytujú tieto prírodné deodranty osvieženie aj výživu. Bambusový extrakt podporuje normalizáciu a regeneráciu pokožky. Vhodné sú aj pre citlivú pleť.

bodycare-deo
Prírodné deodoranty BODY CARE poskytujú dokonalú starostlivosť aj o citlivú oblasť podpazušia.

DEODORANTY SENSITIVE

DADO_SENS_-_DEODORANTS_Internet_6841
Produkty značky DADO SENS sú vyrobené bez použitia hliníkových solí či iných škodlivých látok.

Línia Deosensitive od dermokozmetiky DADO SENS ponúka Roll-On a deo sprej, určené pre 24-hodinovú ochranu a vhodné pre všetky typy pokožky, vrátane veľmi citlivej. Tieto produkty využívajú silu prírodných zložiek ako je aloe vera a extrakt zo sladkého drievka, ktoré sú známe svojimi upokojujúcimi, hydratačnými a antioxidačnými vlastnosťami. Aloe vera nielenže neutralizuje zápach a upokojuje podráždenú pokožku, ale tiež pomáha obnovovať jej rovnováhu a chráni ju pred vonkajšími vplyvmi. Extrakt zo sladkého drievka obsahuje látky s protizápalovými účinkami, ktoré zmiernia začervenanie a podráždenie pokožky, a tým ju chránia pred podráždením spôsobeným aplikáciou deodorantu. Navyše, majú aj protizápalové účinky, čo je obzvlášť vítané pre ľudí s citlivou pokožkou, ktorí hľadajú produkty, ktoré nielenže poskytnú ochranu pred nepríjemným pachom, ale pokožku i vyživujú.