Ochorenie mazových folikulov sa vyskytuje primárne v mladosti u dospievajúcej mládeže, ale môže sa objaviť a rozvinúť aj neskôr v dospelom veku. Ide o chronické zápalové ochorenie s typickým plošným výskytom. V závislosti od stupňa prejavu ho sprevádza nadmerná produkcia kožného mazu, výskyt čiernych bodiek a pustúl, predovšetkým na tvári ale aj v oblasti chrbta a hornej časti hrudníka.
Existujú rôzne formy s rôznym stupňom závažnosti. Stavy sú zvyčajne chronické nepretržité alebo chronické prerušované a môžu trvať mnoho rokov. Akné zmizne samo o sebe, ale vyžaduje si dôsledný priebeh a koncept terapie, najmä pri vyššej závažnosti, aby sa zabránilo dlhodobým následkom, ako je zjazvenie pokožky. Na základe prevažujúcich kožných zmien sa rozlišujú tri klinické typy akné:
Zabráňte akémukoľvek podráždeniu. Pravidelne používajte jemný čistiaci prípravok.
Okrem genetických faktorov podporuje vznik akné zvýšená produkcia kožného mazu, zväčšené mazové žľazy a porucha rohovky v oblasti vlasových ciest. Môže však tiež prispieť bakteriálna kolonizácia, zvýšená produkcia rastových hormónov (v mladosti) a mnoho ďalších faktorov, ako napríklad psychický stres, strava, fajčenie a niektoré lieky.
Pri pokožke náchylnej na akné je obzvlášť dôležitá základná starostlivosť zodpovedajúca typu pleti. Nevhodné prípravky na starostlivosť o pleť môžu výrazne zhoršiť akné alebo ich vyvolať. Základným opatrením je vhodné čistenie 1-2x denne. Na to sú vhodné PH-neutrálne mydlá. Samotná voda nie je vhodná na čistenie, pretože odstraňuje len málo prebytočného mazu. Kožný maz je však možné odstrániť aj po vyčistení pleťovým tonikom. Roztoky s miernym obsahom alkoholu s protizápalovými zložkami a zložkami uvoľňujúcimi lupiny pôsobia ako pleťový toner, ktorý dezinfikuje, stimuluje krvný obeh a osviežuje pokožku. Alkohol však môže spôsobiť podráždenie veľmi citlivej pokožke. Vo väčšej miere sa odporúčajú účinné látky ako napr. sorbitol.
Následná starostlivosť by mala pokožku po vyčistení upokojiť, ochladiť a odstrániť pocit napätia. Mal by sa zvyšovať obsah vlhkosti v pokožke pri zachovaní funkcie kožnej bariéry. Na akné sú zvlášť vhodné základy, ako sú emulzie na báze vody s vysokým podielom vody a nízkym podielom tuku (typ O / W) a gély. V prípade neskorého akné, ktoré má často suché a mastné miesta, je treba dbať na to, aby boli použité dostatočné výživné prísady a aby sa použil krém a nie gél. Produkty starostlivosti o akné by mali mať nielen antibakteriálne, ale aj keratolytické vlastnosti - to znamená, že by mali byť schopné uvoľniť zrohovatenie a upchatie mazových žliaz. Túto vlastnosť získavame z ovocných kyselín, ale pri ich použití by sa malo brať do úvahy aj ich potenciálne dráždivé pôsobenie. Extrakt zo šalvie môže priaznivo ovplyvniť tok mazu v akné. Zložky ako bisabolol a alantoín majú protizápalové a regeneračné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zlepšiť stav pokožky pri akné.
Pupienky, čierne bodky alebo akné sa môžu objaviť počas puberty, ale aj ako neskoré štádium akné u dospelých. Vyskytujú sa prevažme pri hormonálnych zmenách, kedy pleť produkuje príliš veľa kožného tuku a nenáchádza sa v rovnováhe.
Starostlivosť od PURDERM bola vyvinutá špeciálne na jemné odstránenie nečistôt z pleti výživnými a protizápalovými zložkami a na zabránenie vzniku nových pupienkov alebo čiernych bodiek. Pleť sa tak môže postupne rozjasniť a pokožka sa cíti vyhladenejšia a príjemne ošetrená.
Kyselina mliečna a kyselina jablčná majú antimikrobiálny účinok a zvyšujú rýchlosť obnovy buniek. Upokojujúce ošetrujúce látky, ako je alfa-bisabolol a alantoín, podporujú zlepšenie celkového stavu pokožky a môžu predchádzať zápalom spôsobeným nečistotami.