Rosacea a kuperóza: Čo ich spôsobuje a ako proti nim bojovať?

Rosacea a kuperóza: Čo ich spôsobuje a ako proti nim bojovať?
17. júna 2024 7 minút čítania
Rosacea a kuperóza: Čo ich spôsobuje a ako proti nim bojovať?

Rosacea a kuperóza sú časté kožné problémy, ktoré spôsobujú začervenanie a viditeľné žilky na tvári. Hoci ich spúšťače môžu byť rôzne, príroda ponúka účinnú pomoc. Poradíme vám, ktoré zložky v kozmetike dokážu upokojiť pokožku, zmierniť zápal, posilniť cievy a pomôcť vám zbaviť sa tohto nepríjemného ochorenia. Spojte sa s prírodou pri starostlivosti o vašu citlivú pleť.

Čo je kuperóza a aké sú jej príznaky?

Kuperóza je chronické ochorenie kože, ktoré býva počiatočným štádiom rosacey. Prejavuje sa začervenaním na lícach, brade, nose a dekolte.

Okrem rozšírených červených cievok sprevádzajú ochorenie aj ďalšie príznaky, ako sú suchosť a zvýšená citlivosť pokožky. Častou príčinou praskania oslabeného spojivového tkaniva je genetika. Prispievať k vzniku kuperózy môžu aj stres, UV žiarenie a vysoký tlak.

Dobrou správou je, že príznaky kuperózy môžete zvrátiť alebo eliminovať na minimum. Stačí si vybrať správnu kozmetiku a kombinovať ju so zdravým životným štýlom. Pomôcť dokáže spevňujúci pleťový gél – mierna kuperóza od Annemarie Börlind, ktorý pomáha redukovať začervenanie a zvyšuje pevnosť vašej pokožky.

Čo je rosacea a ako sa prejavuje?

Rosacea je chronické zápalové ochorenie. Ak ňou trpíte, okrem začervenania a rozšírených cievok si na tvári všimnete aj vyrážky a ďalšie príznaky, ako sú:

 • suchá pokožka,
 • zvýšená citlivosť na určité látky,
 • pocit pálenia a svrbenia,
 • dočasné mierne začervenanie na lícach.

V závažnejších štádiách môže rosacea postihovať oči a spôsobovať problémy, ako sú zápal spojiviek alebo tvorba jačmenných zŕn. Ak sa ochorenie nerieši, môže to viesť k rhinophyme – stavu, pri ktorom vzniká nadbytočné tkanivo v okolí nosa.

VEDELI STE, ŽE...
…make-up môže zhoršiť stav pokožky pri kuperóze a rosacey? Vrstva konvenčného make-upu na zakrytie začervenania môže upchávať póry a dráždiť citlivú pokožku. Preto je lepšie používať špeciálny make-up obohatený o upokojujúce zložky, ako je aloe vera, rozmarín, balónová liana či harmanček, ktoré zmierňujú začervenanie.

Aký je rozdiel medzi kuperózou a rosaceou?

Rosaceu a kuperózu si môžete ľahko pomýliť, pretože majú veľmi podobné príznaky. Existuje však medzi nimi niekoľko rozdielov.

Kuperóza:

 • je miernejšia ako rosacea,
 • spôsobuje dočasné začervenanie,
 • pokožka pri nej môže byť suchá a citlivá.

Rosacea:

 • spôsobuje trvalé a silné začervenanie,
 • na pokožke vytvára vyrážky, papuly a hnisavé pustuly,
 • je zodpovedná za premnoženie mazových žliaz,
 • pokožka je kvôli nej svrbivá a páli,
 • ovplyvňuje zdravie očí,
 • môže viesť k rhinophyme.
Prejavy kuperózy a rosacey na pokožke.
Kuperóza a rosacea spôsobujú začervenanie pokožky, ktoré je sprevádzané zvýšenou citlivosťou, suchosťou alebo podráždením.

Čomu by ste sa mali pri kuperóze vyhnúť?

Genetiku a vysoký krvný tlak poraziť nedokážeme, ale tieto faktory môžeme ovplyvniť:

 • pobyt na slnku a v soláriu,
 • pitie alkoholu a kofeínových nápojov,
 • konzumácia pikantného a koreneného jedla,
 • fajčenie – nikotín sťahuje cievy, čo vedie k hromadeniu krvi a k praskaniu cievok,
 • umývanie sa v príliš studenej alebo horúcej vode,
 • používanie nekvalitnej kozmetiky.

Tieto spúšťače stimulujú tvorbu a praskanie cievok. Vyhnite sa aj naparovaniu, používaniu pleťových kefiek či peelingom, pretože podporujú prekrvenie a rozťahovanie kapilár. V kozmetike radšej vynechajte:

 • Parfumy a umelé vône – dráždia citlivú pokožku a môžu spôsobovať zápaly.
 • Sulfáty – agresívne čistiace zložky, ktoré môžu narušiť kožnú bariéru a spôsobiť podráždenie.
 • Minerálne oleje a vazelínu – môžu upchávať póry a zhoršovať stav pokožky.
 • Mastné krémy – prehrievajú pleť a dráždia ju.
 • Mentol, mätu a eukalyptus – môžu spôsobiť pocity pálenia a podráždenie.

VEDELI STE, ŽE...
…rosacea najčastejšie vzniká medzi 20. a 50. rokom života? Častejšie trápi ženy, ktoré zvyčajne postihuje na lícach a brade. Len zriedkavo sa však rozvinie do najťažšieho štádia. Naopak, muži ňou trpia menej, no keď ich postihne, ochorenie zvyčajne vedie k rhinophyme.

Tipy, ako zmierniť kuperózu prírodnou liečbou

Pokročilá kuperóza alebo rosacea sa nedá úplne vyliečiť. Jej príznaky však môžete minimalizovať vyváženou starostlivosťou. Tieto kroky vám pomôžu:

1. Pleť si pravidelne čistite

Upchávanie pórov nečistotami dráždi pokožku a zhoršuje príznaky ochorenia. Pri pleti trpiacej kuperózou sa radšej vyhnite agresívnym čistiacim produktom, ktoré môžu zvýšiť podráždenie a začervenanie.

Na čistenie sú určené špeciálne produkty, ako čistiaci pleťový gél z rady SENSACEA, ktorý vám pomôže priamo riešiť kožný problém. Vysokoúčinné prírodné látky zo sladkého drievka, aloe vera či extrakt z červenej riasy jemne čistia, hydratujú pleť a posilňujú cievy.

Šetrné čistenie je rozhodujúce pre zníženie príznakov kuperózy, zabezpečenie rovnováhy pleti a udržanie jej zdravého vzhľadu.

2. Hydratujte pleť kvalitnými produktami bez škodlivých látok

Dobre hydratovaná pleť je menej náchylná na podráždenie a pomáha udržiavať ochrannú bariéru pokožky. Intenzívne sérum od DADO SENS je navrhnuté pre veľmi citlivú a hypersenzitívnu pokožku a slúži ako efektívny doplnok k liečbe rosacey v miernom štádiu.

Pre dlhodobé zmiernenie začervenania je vhodné intenzívne sérum kombinovať so špeciálne navrhnutou pleťovou emulziou. Obsahuje výživné prírodné zložky, ako sú aloe vera, jojobový olej a alantoín, ktoré poskytujú intenzívnu hydratáciu bez zaťaženia pokožky. Zároveň jej dodávajú potrebné živiny, ktoré posilňujú kapiláry a znižujú výskyt rozšírených cievok.

Nemusíte sa obávať ďalšieho podráždenia pokožky. Dermokozmetika DADO SENS neobsahuje žiadne syntetické vône ani iné škodlivé látky, ktoré často spôsobujú zápaly. Namiesto toho používa extrakty a esenciálne oleje, ktoré sú šetrné k citlivej pleti.

TIP
Ak trpíte kuperózou alebo rosaceou, je obzvlášť dôležité v letnom období chrániť pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi. UV žiarenie môže spôsobiť zvýšené podráždenie, začervenanie a dokonca pálenie pokožky. Odporúčame používať opaľovací krém s SPF 30, ktorý obsahuje ektoínový komplex chrániaci bunky pred poškodením.

Produkty radu SENSACEA.
Produkty z radu SENSACEA od značky DADO SENS sú špeciálne navrhnuté pre pokožku náchylnú na začervenanie a kuperózu až po ľahké a stredné prejavy rosacey.

3. Doprajte pleti výživnú ošetrujucu masku

Okrem pravidelnej starostlivosti o kuperóznu pleť je dôležité dopriať pleti aspoň raz týždenne aj intenzívnu terapeutickú starostlivosť, v podobe pleťovej masky. Kvalitná senzitívna maska hydratuje, poskytuje potrebnú výživu a tým posilňuje kapiláry v pokožke.

Pri stredne silných prejavoch kuperózy stavte na silné prírodné kombo v pleťovej maske na kuperózu od DADO SENS. Výsledkom je jemná a pokojná pleť bez začervenania.

Súvisiace články