Je to dedičné a chronické zápalové ochorenie kože, ktoré sprevádza veľmi intenzívne svrbenie. Prejavuje sa najmä v kožných záhyboch - na lakťoch, pod kolenami, na zápästiach a pod - buď akútne ako mokvajúce, začervenané ekzémy alebo chronicky ako bledé, suché a šupinaté mapy.
Toto ochorenie sa prejavuje plošne a v priebehu života sa môže zhoršovať alebo zlepšovať. Prejavuje sa všeobecnou suchosťou kože, zvýšenou podráždenosťou (ktorú vyvoláva aj pot), intoleranciou na niektoré materiály - napríklad na vlnu – alebo zvýšenou náchylnosťou na alergické reakcie a poruchy imunitnej obrany kože. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú prejavy atopickej dermatitídy, patria aj klimatické podmienky, stresové faktory či infekcie
Atopická dermatitída sa môže vyskytnúť v rôznych životných fázach, niekedy už v dojčeneckom veku. Jedná sa o dedičné ochorenie. Existuje prerušovaný priebeh s viac alebo menej dlhými obdobiami bez príznakov ochorenia. Závažnosť, príznaky a úroveň postihu sa môžu líšiť. Od veľmi miernych príznakov s malým dosahom na každodenný život až po masívne obmedzenia s výraznou psychickou záťažou a silným psychickým a fyzickým stresom v dôsledku ochorenia. Typickými príznakmi atopickej dermatitídy sú veľmi suchá, šupinatá, začervenaná pokožka a výrazné svrbenie. Pri dlhotrvajúcom atopickom ekzéme je pokožka často zhrubnutá.
Atopická dermatitída je chronické, recidivujúce ochorenie. Môže sa vyskytnúť aj u malých detí, v dospelosti má často výraznejší priebeh ako v mladších rokoch. V rôznych životných fázach je miera postihnutia odlišná a ochorenie prebieha obdobiami zlepšenia a zhoršenia.
-
Táto chronická forma ekzému sa zvyčajne neprejavuje pred tretím mesiacom života a vyznačuje sa rozptýleným rozšírením hlavne v oblasti tváre, hlavy a krku, ako aj na extenzorových stranách paží a nôh. Túto formu sprevádza zvyčajne veľmi neznesiteľné svrbenie, ktoré kojencov a teda aj rodičov nenechá v noci napokoji. Okrem toho je pokožka celkovo veľmi suchá.
-
Tu sa ložiská ekzému pomaly posúvajú do oblastí flexorov, v ohyboch lakťov a vyhĺbeniach kolien.
Tieto oblasti nakoniec vykazujú výraznú lichenifikáciu pri silnom vysušení, zahustení a odlupovaní. Pokožka je celkovo veľmi suchá. V tomto veku sa vyskytujú nepríjemné ekzémy na rukách a často sú stále postihnuté aj tvár a krk. Aj tu môžu bakteriálne superinfekcie viesť k výraznému zhoršeniu pleti.
-
U dospelých existujú veľmi odlišné príznaky a stupne atopickej dermatitídy. Existujú minimálne varianty, napr. prejavujú sa iba na viečkach, rukách, krku a genitáliách, ale aj mimoriadne výrazné, závažné formy spojené so všeobecným začervenaním celej pokožky. Veľmi častým variantom je numulárny ekzém, ktorý sa spája s kruhovými (numulárnymi) až oválnymi, často zvýraznenými, šupinatými alebo chrumkavými plakmi. Pokožka je všeobecne suchá a citlivá, vyžaduje si dôslednú dennú hydratačnú starostlivosť a má tendenciu svrbieť.
Zabráňte podráždeniu, vysušujúcim látkam, alergénom a intenzívnemu kontaktu s vodou. Začnite so základnou terapiou, zvlhčovaním a starostlivosťou prispôsobenou stupňu suchosti pokožky.
Príčiny vývoja sú rôzne. Dôležitú úlohu zohráva genetická predispozícia. Pravdepodobnosť vzniku atopickej dermatitídy u dieťaťa, ak jeden z rodičov trpí sennou nádchou, alergickou astmou alebo neurodermatitídou, je 50% a ak sú postihnutí obaja rodičia, je to 75%. Táto predispozícia narúša kožnú bariéru, takže pokožku vysušuje a zvyšuje sa jej citlivosť. V dôsledku tohto narušenia bariéry môžu látky a alergény preniknúť do pokožky, ktoré by na zdravej pokožke nemali šancu.
Jedným z bodov, ktoré sa tiež opakovane považujú za príčiny neurodermatitídy je tzv. „nadmerná hygiena“. To zapričiňuje, že ľudia v modernom svete sú nadmernou hygienou konfrontovaní s príliš malým počtom mikroorganizmov, takže imunitný systém vykazuje túto neprimerane silnú reakciu.
Napriek genetickej predispozícii nemusí atopický ekzém nutne prepuknúť. Môže sa však spustiť rôznymi spúšťačmi. Medzi také spúšťacie faktory patria napríklad:
Pretože predispozíciu na atopický ekzém alebo prítomnosť atopickej diatézy nemožno vylúčiť, neurodermatitída sama o sebe sa nedá vyliečiť. Samozrejme je ale možné použiť terapiu na zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života, vyžaduje si to však vlastnú iniciatívu. Týmto spôsobom je možné predĺžiť bezpríznakové obdobie a zmierniť relapsy.
-
Pretože existuje veľa spúšťačov atopickej dermatitídy, je potrebné sa im preventívne vyhýbať. Ak nie je zrejmé, čo je spúšťač, často pomáha viesť si denník príznakov, v ktorom sú príznaky a ich možné spúšťače dokumentované niekoľko týždňov.
-
Atopický ekzém vyžaduje veľmi jemné čistenie, ktoré je šetrné k pokožke. Zároveň vyžaduje dôslednú, zvlhčujúcu, ochrannú a individuálne prispôsobenú základnú starostlivosť o postihnutú pokožku. Po subjektívnom zhodnotení by sme mali použiť telové mlieka napríklad s rastlinnými olejmi (pupalkový olej), dexpanthenolom, zinkom alebo močovinou. Je potrebné sa vyhnúť horúcim sprchám a dlhým kúpeľom, ako aj akejkoľvek forme podráždenia.
Lokálne kortikosteroidy a inhibítory kalcineurínu vedú k oslabeniu zápalovej reakcie znížením reakcií imunitného systému. To môžu podporiť topické látky obsahujúce trieslovinu a napríklad obklady z čierneho čaju. V závažných prípadoch sa používajú systematické terapie. Veľmi dobrú odozvu tiež vykazujú svetelná a klimatická terapia.
-
Ak je atopická dermatitída sprevádzaná alergiou, je možné vykonať desenzibilizáciu, aby sa znížila nadmerná reakcia imunitného systému na alergény.
-
Ďalšie opatrenia pomáhajú zmierniť príznaky vzplanutia atopickej dermatitídy. Patria sem napríklad terapeutické opatrenia, ktoré liečia často neznesiteľné svrbenie alebo napríklad priamo bojujú s bakteriálnymi superinfekciami.
Profesionálna psychologická starostlivosť a relaxačné techniky pomáhajú mnohým pacientom vyrovnať sa s psychosociálnymi aspektmi atopického ekzému a obmedzeniami kvality života spôsobenými často neznesiteľným svrbením a viditeľnými vyrážkami. Okrem toho je možné tu zistiť resp. vyhnúť sa psychologickým spúšťačom.
-
Aj tu je vhodné viesť si stravovací denník, aby sa zistili možné súvislosti medzi zhoršením alebo spustením atopického ekzému a konzumáciou určitých potravín. Zhoršenie neurodermatitídy spôsobenej potravinovými alergiami sa často vyskytuje v dojčenskom veku. Zodpovedajúcim potravinám by ste sa potom mali aspoň dočasne vyhnúť.
Či už v dôsledku vplyvov prostredia, predispozície alebo starnutia, dochádza pri pokožke, ktorá je suchá a citlivá, prípadne mierne popraskaná, k nedostatočnej hydratácii. Výsledkom je ešte väčšie vysušovanie pokožky. Môže sa tiež objaviť svrbenie a odlupovanie pokožky, ktoré zvýrazňujú nepríjemný pocit na pokožke.
Línia EXTRODERM starostlivo pôsobí proti týmto nepriaznivým príznakom a to dvoma spôsobmi: